Jacob Johnson (V)

Jacob Johnson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Geolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-04-10 – 2014-06-30
    • Ledig 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-06-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2010-04-22 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-06-30
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:232 av Johnson, Jacob (V) 25 mars 2014 Skatteverkets skattefelskarta
Interpellationsdebatt 2013/14:233 av Johnson, Jacob (V) 4 mars 2014 Turkiet och KCK-rättegångarna
Interpellationsdebatt 2013/14:130 av Johnson, Jacob (V) 9 december 2013 Civil flygplats vid Ärna
Interpellationsdebatt 2013/14:33 av Johnson, Jacob (V) 17 oktober 2013 Avfallsutredningen

Dokument:

Åtgärder för att se hur skattefelet utvecklas

Skriftlig fråga 2011/12:578 av Johnson, Jacob (V)

den 11 maj Fråga 2011/12:578 Åtgärder för att se hur skattefelet utvecklas av Jacob Johnson V till finansminister Anders Borg M Enligt den så kallade skattefelskarta som Skatteverket upprättade 2007 uppgick skattefelet det vill säga skillnaden mellan vad som borde ha betalats in i skatter och vad som verkligen

Inlämnad: 2012-05-11 Besvarare: Anders Borg (M)

Neddragningar vid Sveriges lantbruksuniversitet

Skriftlig fråga 2011/12:530 av Johnson, Jacob (V)

den 18 april Fråga 2011/12:530 Neddragningar vid Sveriges lantbruksuniversitet av Jacob Johnson V till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Konsekvenserna av den avskaffade skatten på handelsgödsel börjar nu visa sig för verksamheten vid SLU, Sveriges lantbruksuniversitet. SLU har förlorat ca 30 miljoner kronor

Inlämnad: 2012-04-18 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Neddragningar vid Sveriges lantbruksuniversitet

Skriftlig fråga 2011/12:528 av Johnson, Jacob (V)

den 17 april Fråga 2011/12:528 Neddragningar vid Sveriges lantbruksuniversitet av Jacob Johnson V till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Konsekvenserna av den avskaffade skatten på handelsgödsel börjar nu visa sig för verksamheten vid SLU, Sveriges lantbruksuniversitet. SLU har förlorat ca 30 miljoner kronor

Inlämnad: 2012-04-17 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.