Jacob Johnson (V)

Jacob Johnson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Geolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-04-10 – 2014-06-30
    • Ledig 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-06-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2010-04-22 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-06-30
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:232 av Johnson, Jacob (V) 25 mars 2014 Skatteverkets skattefelskarta
Interpellationsdebatt 2013/14:233 av Johnson, Jacob (V) 4 mars 2014 Turkiet och KCK-rättegångarna
Interpellationsdebatt 2013/14:130 av Johnson, Jacob (V) 9 december 2013 Civil flygplats vid Ärna
Interpellationsdebatt 2013/14:33 av Johnson, Jacob (V) 17 oktober 2013 Avfallsutredningen

Dokument:

Åtgärder mot visst slag av skatteplanering

Skriftlig fråga 2010/11:615 av Johnson, Jacob (V)

den 22 juni Fråga 2010/11:615 Åtgärder mot visst slag av skatteplanering av Jacob Johnson V till finansminister Anders Borg M Det pågår en tvist mellan Skatteverket och Arlanda Express rörande den ränta på 13 procent som bolaget betalar på ett lån från sitt moderbolag, det australiensiska riskkapitalbolaget Macquarie,

Inlämnad: 2011-06-22 Besvarare: Anders Borg (M)

med anledning av prop. 2010/11:146 Förbättringar inom familjepolitiken

Motion 2010/11:Sf11 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf11 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. V med anledning av prop. 2010/11:146 Förbättringar inom familjepolitiken V034 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa jämställdhetsbonusen. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2011/12:SfU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:Sf11 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V) (doc, 56 kB) Motion 2010/11:Sf11 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (V) (pdf, 171 kB)

med anledning av prop. 2010/11:131 Skattekonsekvenser av fondverksamhet över gränserna

Motion 2010/11:Sk4 av Jacob Johnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk4 av Jacob Johnson m.fl. V med anledning av prop. 2010/11:131 Skattekonsekvenser av fondverksamhet över gränserna V032 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag för att säkerställa


Utskottsberedning: 2010/11:SkU35
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk4 av Jacob Johnson m.fl. (V) (doc, 53 kB) Motion 2010/11:Sk4 av Jacob Johnson m.fl. (V) (pdf, 149 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.