Jacob Johnson (V)

Jacob Johnson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Geolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-04-10 – 2014-06-30
    • Ledig 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-06-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2010-04-22 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-06-30
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:232 av Johnson, Jacob (V) 25 mars 2014 Skatteverkets skattefelskarta
Interpellationsdebatt 2013/14:233 av Johnson, Jacob (V) 4 mars 2014 Turkiet och KCK-rättegångarna
Interpellationsdebatt 2013/14:130 av Johnson, Jacob (V) 9 december 2013 Civil flygplats vid Ärna
Interpellationsdebatt 2013/14:33 av Johnson, Jacob (V) 17 oktober 2013 Avfallsutredningen

Dokument:

Behovet av förändringar i utlänningslagen och utlänningsförordningen (väckt enligt 3 kap. 13 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2010/11:V31 av Lars Ohly m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:V31 av Lars Ohly m.fl. V Behovet av förändringar i utlänningslagen och utlänningsförordningen väckt enligt 3 kap. 13 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt V031 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag till förändringar i utlänningslagen

2011-05-18

Motion 2010/11:V31 av Lars Ohly m.fl. (V) (doc, 54 kB)

med anledning av prop. 2010/11:133 Vissa förändringar av trängselskatten i Göteborg

Motion 2010/11:V30 av Jacob Johnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:V30 av Jacob Johnson m.fl. V med anledning av prop. 2010/11:133 Vissa förändringar av trängselskatten i Göteborg V030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ges i uppdrag att skyndsamt återkomma med ett

2011-05-12

Motion 2010/11:V30 av Jacob Johnson m.fl. (V) (doc, 48 kB)

Generella regler mot skatteläckage

Skriftlig fråga 2010/11:476 av Johnson, Jacob (V)

den 4 maj Fråga 2010/11:476 Generella regler mot skatteläckage av Jacob Johnson V till finansminister Anders Borg M I Riksrevisionens granskning av Sveriges skatteavtal med andra länder RiR 2010:24 diskuteras bland annat den så kallade tioårsregeln. Regeln infördes 1984 för att säkerställa svensk beskattning på

Inlämnad: 2011-05-04 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.