Jacob Johnson (V)

Jacob Johnson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Geolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-04-10 – 2014-06-30
    • Ledig 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-06-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2010-04-22 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-06-30
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2009/10:184 Åtgärdsprogram och tillämpningen av miljökvalitetsnormer

Motion 2009/10:MJ10 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ10 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. v med anledning av prop. 2009/10:184 Åtgärdsprogram och tillämpningen av miljökvalitetsnormer Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en kompletterad lydelse


Utskottsberedning: 2009/10:MJU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:MJ10 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v) (doc, 57 kB) Motion 2009/10:MJ10 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v) (pdf, 212 kB)

med anledning av prop. 2009/10:201 Gränser i skog

Motion 2009/10:MJ7 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ7 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. v med anledning av prop. 2009/10:201 Gränser i skog Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i skogsvårdslagen 1979:429Riksdagen begär att regeringen återkommer till riksdagen med ett nytt


Utskottsberedning: 2009/10:MJU28
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:MJ7 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v) (doc, 54 kB) Motion 2009/10:MJ7 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v) (pdf, 168 kB)

med anledning av skr. 2009/10:129 Att möta globala utmaningar – skrivelse om samstämmighet för utveckling

Motion 2009/10:U13 av Hans Linde m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:U13 av Hans Linde m.fl. v med anledning av skr. 2009/10:129 Att möta globala utmaningar skrivelse om samstämmighet för utveckling v040 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Inledning 2 4 Fel fokus i regeringens biståndspolitik 3 5 Avskrivningar från biståndsramen 3


Utskottsberedning: 2009/10:UU14
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2009/10:U13 av Hans Linde m.fl. (v) (doc, 75 kB) Motion 2009/10:U13 av Hans Linde m.fl. (v) (pdf, 201 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.