Jacob Johnson (V)

Jacob Johnson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Geolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-04-10 – 2014-06-30
    • Ledig 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-06-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2010-04-22 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-06-30
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:232 av Johnson, Jacob (V) 25 mars 2014 Skatteverkets skattefelskarta
Interpellationsdebatt 2013/14:233 av Johnson, Jacob (V) 4 mars 2014 Turkiet och KCK-rättegångarna
Interpellationsdebatt 2013/14:130 av Johnson, Jacob (V) 9 december 2013 Civil flygplats vid Ärna
Interpellationsdebatt 2013/14:33 av Johnson, Jacob (V) 17 oktober 2013 Avfallsutredningen

Dokument:

Polisens agerande vid oroligheter och hantering av anmälningar mot polisen

Interpellation 2009/10:38 av Johnson, Jacob (v)

den 21 oktober Interpellation 2009/10:38 Polisens agerande vid oroligheter och hantering av anmälningar mot polisen av Jacob Johnson v till justitieminister Beatrice Ask m I Uppsala liksom i andra storstäder med utsatta, segregerade bostadsområden har det under den senaste tiden inträffat oroligheter med bland

Inlämnad: 2009-10-21 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Polisens agerande vid oroligheter och hantering av anmälningar mot polisen

Miljösmarta livsmedelsråd

Interpellation 2009/10:35 av Johnson, Jacob (v)

den 20 oktober Interpellation 2009/10:35 Miljösmarta livsmedelsråd av Jacob Johnson v till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Livsmedelsindustrin utgör en stor del av utsläppen av växthusgaser. Produktionen påverkar även miljön inom andra områden såsom kemikalianvändning, övergödning och biologisk mångfald. Under

Inlämnad: 2009-10-20 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Miljösmarta livsmedelsråd

En ändrad skogsvårdslag

Interpellation 2009/10:26 av Johnson, Jacob (v)

den 9 oktober Interpellation 2009/10:26 En ändrad skogsvårdslag av Jacob Johnson v till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Skogsbrukaren Harald Holmberg fick för drygt en månad sedan avslag i kammarrätten i och med att han ville bruka sin skog enligt den så kallade naturkulturmetoden. Därmed har Holmberg fått

Inlämnad: 2009-10-09 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: En ändrad skogsvårdslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.