Jacob Johnson (V)

Jacob Johnson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Geolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-04-10 – 2014-06-30
    • Ledig 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-06-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2010-04-22 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-06-30
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2013/14:232 av Johnson, Jacob (V) 25 mars 2014 Skatteverkets skattefelskarta
Interpellationsdebatt 2013/14:233 av Johnson, Jacob (V) 4 mars 2014 Turkiet och KCK-rättegångarna
Interpellationsdebatt 2013/14:130 av Johnson, Jacob (V) 9 december 2013 Civil flygplats vid Ärna
Interpellationsdebatt 2013/14:33 av Johnson, Jacob (V) 17 oktober 2013 Avfallsutredningen

Dokument:

Sojaproduktionens negativa miljöeffekter

Skriftlig fråga 2009/10:849 av Johnson, Jacob (v)

den 27 maj Fråga 2009/10:849 Sojaproduktionens negativa miljöeffekter av Jacob Johnson v till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Sverige importerar 385 000 ton sojaprodukter från Brasilien varje år vilket främst används till foder. Sedan 2002 har savannyta lika stor som England odlats upp i Brasilien. I Brasilien

Inlämnad: 2010-05-27 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Häktningstiderna för personer som väntar på utvisning

Skriftlig fråga 2009/10:542 av Johnson, Jacob (v)

den 17 februari Fråga 2009/10:542 Häktningstiderna för personer som väntar på utvisning av Jacob Johnson v till justitieminister Beatrice Ask m Enligt tidningsuppgifter har Mehdi Kadirou suttit frihetsberövad i häktet i Uppsala sedan 18 månader. Hans hälsa äventyras enligt läkarintyg. Han är dömd till utvisning

Inlämnad: 2010-02-17 Besvarare: Tobias Billström (M)

Beslut om Bolmentunneln som riksintresse för dricksvattenförsörjningen

Skriftlig fråga 2009/10:453 av Johnson, Jacob (v)

den 28 januari Fråga 2009/10:453 Beslut om Bolmentunneln som riksintresse för dricksvattenförsörjningen av Jacob Johnson v till miljöminister Andreas Carlgren c Naturvårdsverket har för avsikt att besluta att området med Bolmentunneln är av riksintresse för dricksvattenförsörjningen enligt miljöbalken. Enligt förslaget

Inlämnad: 2010-01-28 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.