Jacob Johnson (V)

Jacob Johnson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Geolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-04-10 – 2014-06-30
    • Ledig 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-06-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2010-04-22 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-06-30
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2009/10:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2009

Motion 2009/10:Fi17 av Ulla Andersson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi17 av Ulla Andersson m.fl. v med anledning av skr. 2009/10:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2009 Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att miljö- och etikreglerna behöver


Utskottsberedning: 2010/11:FiU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Fi17 av Ulla Andersson m.fl. (v) (doc, 53 kB) Motion 2009/10:Fi17 av Ulla Andersson m.fl. (v) (pdf, 168 kB)

Sojaproduktionens negativa miljöeffekter

Skriftlig fråga 2009/10:849 av Johnson, Jacob (v)

den 27 maj Fråga 2009/10:849 Sojaproduktionens negativa miljöeffekter av Jacob Johnson v till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Sverige importerar 385 000 ton sojaprodukter från Brasilien varje år vilket främst används till foder. Sedan 2002 har savannyta lika stor som England odlats upp i Brasilien. I Brasilien

Inlämnad: 2010-05-27 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

med anledning av prop. 2009/10:217 Kreditvärderingsinstitut

Motion 2009/10:Fi16 av Ulla Andersson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi16 av Ulla Andersson m.fl. v med anledning av prop. 2009/10:217 Kreditvärderingsinstitut v051 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen inom ramen för EU bör verka för ytterligare skärpt reglering av kreditvärderingsinstituten.


Utskottsberedning: 2009/10:FiU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Fi16 av Ulla Andersson m.fl. (v) (doc, 51 kB) Motion 2009/10:Fi16 av Ulla Andersson m.fl. (v) (pdf, 156 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.