Jacob Johnson (V)

Jacob Johnson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Geolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-04-10 – 2014-06-30
    • Ledig 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-06-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2010-04-22 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-06-30
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sveriges Turkietstrategi

Interpellation 2012/13:318 av Johnson, Jacob (V)

den 7 mars Interpellation 2012/13:318 Sveriges Turkietstrategi av Jacob Johnson V till statsrådet Gunilla Carlsson M Sverige har en strategi för bistånd till Turkiet vars övergripande mål är att stärka demokratin i Turkiet så att förutsättningarna för medlemskap i Europeiska unionen förbättras. Samarbetet är inriktat

Inlämnad: 2013-03-07 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges Turkietstrategi

Utvärdering av de så kallade 3:12-reglerna

Interpellation 2012/13:7 av Johnson, Jacob (V)

den 20 september Interpellation 2012/13:7 Utvärdering av de så kallade 3:12-reglerna av Jacob Johnson V till finansminister Anders Borg M Expertgruppen för studier i offentlig ekonomi ESO publicerade i juni i år rapporten Income Shifting in Sweden An empirical evaluation of the 3:12 rules. Rapporten kom bland annat

Inlämnad: 2012-09-20 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utvärdering av de så kallade 3:12-reglerna

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.