Jacob Johnson (V)

Jacob Johnson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Geolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-04-10 – 2014-06-30
    • Ledig 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-06-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2010-04-22 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-06-30
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Yttrandefrihet, mänskliga rättigheter och det kurdiska folket i Turkiet

Interpellation 2011/12:112 av Johnson, Jacob (V)

den 10 november Interpellation 2011/12:112 Yttrandefrihet, mänskliga rättigheter och det kurdiska folket i Turkiet av Jacob Johnson V till utrikesminister Carl Bildt M Situationen för yttrandefriheten och de mänskliga rättigheterna i Turkiet är minst sagt oroande. Dagligen nås vi av rapporter om nya fängslanden

Inlämnad: 2011-11-10 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Yttrandefrihet, mänskliga rättigheter och det kurdiska folket i Turkiet

Finansiering av klimatåtgärder under Durbanmötet

Interpellation 2011/12:103 av Johnson, Jacob (V)

den 9 november Interpellation 2011/12:103 Finansiering av klimatåtgärder under Durbanmötet av Jacob Johnson V till miljöminister Lena Ek C En av de allra viktigaste frågorna vid det stundande klimattoppmötet i Durban är finansieringen av åtgärderna för att motverka klimatförändringarna. Debatten har pågått länge.

Inlämnad: 2011-11-09 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Finansiering av klimatåtgärder under Durbanmötet

Turkiets förtryck och krig mot kurderna

Interpellation 2011/12:100 av Kakabaveh, Amineh (V)

den 9 november Interpellation 2011/12:100 Turkiets förtryck och krig mot kurderna av Amineh Kakabaveh V till utrikesminister Carl Bildt M För två år sedan förbjöds det prokurdiska Demokratiska samhällspartiet DTP i Turkiet. Ett stort antal av partiets ledande politiker förbjöds att verka under fem år. Efter att

Inlämnad: 2011-11-09 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiets förtryck och krig mot kurderna

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.