Jacob Johnson (V)

Jacob Johnson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Geolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-04-10 – 2014-06-30
    • Ledig 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-06-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2010-04-22 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-06-30
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Åtgärder för Östersjön

Interpellation 2006/07:686 av Johnson, Jacob (v)

den 27 augusti Interpellation 2006/07:686 Åtgärder för Östersjön av Jacob Johnson v till miljöminister Andreas Carlgren c I augusti 2007 presenterade WWF rapporten Baltic Sea Scorecard med resultaten av dess granskning av hur kustländerna runt Östersjön lever upp till åtaganden för ett friskare Östersjön. Resultatet

Inlämnad: 2007-08-27 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Östersjön

Interpellation 2006/07:320 av Johnson, Jacob (v)

den 16 februari Interpellation 2006/07:320 Östersjön av Jacob Johnson v till miljöminister Andreas Carlgren c Östersjön är kanske den mest hotade naturmiljön i Sveriges närhet. Det relativt grunda innanhavet är en känslig miljö som under lång tid varit utsatt för övergödning, andra föroreningar samt överfiske. Mot

Inlämnad: 2007-02-16 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Köttkonsumtionens miljöpåverkan

Interpellation 2006/07:318 av Johnson, Jacob (v)

den 16 februari Interpellation 2006/07:318 Köttkonsumtionens miljöpåverkan av Jacob Johnson v till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Enligt en ny rapport av FN:s livsmedelsorgan FAO Livestocks Long Shadow Environmental Issues and Options 2006 är boskapssektorn en av världens största miljöbovar. Boskapssektorn

Inlämnad: 2007-02-16 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.