Isak From (S)

Isak From (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 139
Titel Driftstekniker.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865682
E-post isak.from[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsman 2017-03-14 –
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-14 och miljö-och jordbruksutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14 och näringsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Jordbrukaren/bergarbetaren Helmer Frohm och programmeraren May Frohm, f. Norberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, drifts- och underhållsteknisk linje, Sven Winqvists gymnasium, Göteborg, slutår 85. AMU Gällivare, modul utbildning, tunga fordon 93. Fackliga och politiska utbildningar och konferenser under 15 år.
  • Anställningar

    Montör, Volvo Personvagnar AB 85-88. Varierande drift- och borrningsarbeten, TGB- koncernen 88-00. Bergarbetare, Renfors åkeri 00-03. Driftstekniker, Extena 03-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Fastighetsdomstolen i Västerbotten 06-10. Ersättare, Gentekniknämnden.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norsjö 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-06. Ordförande, bygg- och miljönämnden 03-06 och utbildnings- och kulturnämnden 07-10. Vice ordförande, kommunstyrelsens tekniska utskott 99-02. 1:e ersättare, landstingsfullmäktige 06-10. Ledamot, nämnden för regional utveckling i Västerbottens läns landsting 07-10. Regionfullmäktig, Västerbotten 08-10. Ledamot, folkhälsonämnden för Skellefteå-Norsjö 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    FFM lagbas, Byggnads avd. 12 95-99. Avdelningsombud, Metall avd. 49 01-02, Industrifacket 03-06. Skyddsombud, Industrifacket 03-06. Huvudskyddsombud, IF Metall avd. 3 06-10, avdelningsombud 06-12. Försäkringsrådgivare, LO 03-10. Ledamot, Avdelningsstyrelsen avd. 3. Politiskt ansvarig, IF Metall Norra Västerbotten avd. 3. Medlem, Socialdemokraterna 95-. Ordförande, Norsjö S, 98-03. Ledamot, Norsjö arbetarekommuns styrelse 01-, ordförande 02-07. Kassör, IF Metall-sossen. Kongressombud.
  • Bostadsort

    Norsjö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2010/11:410 av From, Isak (S) 17 juni 2011 Inlandsbanan som en nationell möjlighet
Interpellationsdebatt 2010/11:414 av From, Isak (S) 7 juni 2011 Skapande skolas eventuella mervärde för alla elever
Interpellationsdebatt 2010/11:216 av From, Isak (S) 15 mars 2011 Likvärdig tillgänglighet till specialistsjukvård
Interpellationsdebatt 2010/11:200 av Green, Monica (S) 1 mars 2011 Ökad fattigdom

Lagstiftning om jakt i fjällmiljö

Interpellation 2015/16:581 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2015/16:581 Lagstiftning om jakt i fjällmiljö av Edward Riedl M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Sedan ett antal år tillbaka är den svenska fjälljakten inte bara öppen för svenska jägare utan även för andra EU-medborgare. Det är således tillåtet för personer utan svenskt medborgarskap att lösa ett jaktkort

Inlämnad: 2016-04-21 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2015/16:581 av Edward Riedl (M) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lagstiftning om jakt i fjällmiljö

Utvärdering av Västra Götalandsregionen

Interpellation 2015/16:539 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2015/16:539 Utvärdering av Västra Götalandsregionen av Sten Bergheden M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Civilminister Ardalan Shekarabi har tidigare i år meddelat att dagens landsting senast år 2019 ska ersättas med nya, större regioner. Innan statsrådet går vidare med att se över landstingen och eventuellt

Inlämnad: 2016-04-08 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2015/16:539 av Sten Bergheden (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utvärdering av Västra Götalandsregionen

Jägarnas finansiering av det allmänna uppdraget om viltvård

Interpellation 2015/16:472 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2015/16:472 Jägarnas finansiering av det allmänna uppdraget om viltvård av Sten Bergheden M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Miljöpartiets miljöpolitiske talesperson Stina Bergström föreslog nyligen att Svenska Jägareförbundet ska fråntas det allmänna uppdraget om viltvård. Jag ställde då en skriftlig

Inlämnad: 2016-03-08 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2015/16:472 av Sten Bergheden (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Jägarnas finansiering av det allmänna uppdraget om viltvård

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se