Isa Halvarsson (FP)

Isa Halvarsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel tandläkare
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-04-05 – 1998-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-04-15 – 1988-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1997-12-01 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1997-11-30
    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1997-12-01 – 1998-10-05
    • Suppleant 1995-01-01 – 1997-11-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1992-07-01 – 1994-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1992-10-20 – 1994-10-03
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m.

Motion 1995/96:Fi124 av Kenth Skårvik m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi124 av Kenth Skårvik m.fl. fp med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m. Situationen för Samhall Läget för Samhall AB är mycket bekymmersamt. Sedan övergången till aktiebolagsform


Utskottsberedning: --1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:207 En ekonomisk politik för att halvera den öppna arbetslösheten till år 2000

Motion 1995/96:Fi110 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi110 av Lars Leijonborg m.fl. fp med anledning av prop. 1995/96:207 En ekonomisk politik för att halvera den öppna arbetslösheten till år 2000 Riksdagen tar initiativet När det i slutet av maj i år stod klart att interna motsättningar i regeringspartiet om främst arbetsrätten stoppat


Utskottsberedning: ----------1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:217 Ändringar i lagen om aviseringsregister, m.m.

Motion 1995/96:Sk61 av Isa Halvarsson (fp)

Motion till riksdagen 1995/96:Sk61 av Isa Halvarsson m.fl. fp med anledning av prop. 1995/96:217 Ändringar i lagen om aviseringsregister, m.m. Liberal grundsyn Folkpartiet liberalerna är inte motståndare till personbunden information om den enskilde. Vi anser att ett modernt samhälle har legitimt behov av sådan. Men


Utskottsberedning: -1996/97:SkU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.