Isa Halvarsson (FP)

Isa Halvarsson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel tandläkare
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-04-05 – 1998-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-04-15 – 1988-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1997-12-01 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1997-11-30
    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1997-12-01 – 1998-10-05
    • Suppleant 1995-01-01 – 1997-11-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1992-07-01 – 1994-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1992-10-20 – 1994-10-03
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till

Motion 1989/90:Sk130 av Kjell Johansson m.fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Skl30 av Kjell Johansson m.fl. fp med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91, m.m. kompletteringsproposition 1.Bakgrund Riksdagen beslutade under hösten 1987 att


Utskottsberedning: -1989/90:SkU33
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sk130 av Kjell Johansson m.fl. (fp) (pdf, 93 kB)

med anledning av prop. 1989/90:110 Reformerad inkomst- och företagsbeskattning

Motion 1989/90:Sk79 av Sigge Godin m.fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sk79 av Sigge Godin m.fl. fp med anledning av prop. 1989/90:110 Reformerad inkomst- och företagsbeskattning I proposition 1989/90:110 föreslår regeringen att skattebefrielse på bär-svamp- och kottplockning skall avskaffas. Motiven


Utskottsberedning: -1989/90:SkU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sk79 av Sigge Godin m.fl. (fp) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 1989/90:116 Ägande i 1989/90

Motion 1989/90:N72 av Hadar Cars m.fl. (fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:N72 av Hadar Cars m.fl. fp Mot. med anledning av prop. 1989/90:116 Ägande i 1989/90 banker och andra kreditinstitut m.m. N72-76 1. Utländskt ägande Regeringen föreslår att de nuvarande förbuden mot utländskt ägande i bankaktiebolag,


Utskottsberedning: --1989/90:NU38
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:N72 av Hadar Cars m.fl. (fp) (pdf, 119 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.