Ingvar Johnsson (-)

Ingvar Johnsson (S)

Född år 1942
Avliden den 3 juni 2011

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1985-09-30 – 1993-02-18
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-04-17
    • Ledamot 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1998-12-04
    • Ledamot 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1998-12-04 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-06
    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-10-07 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utvecklingscentrum för arbetsintegrerat lärande

Motion 2000/01:Ub433 av Ingvar Johnsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub433 av Johnsson, Ingvar s Utvecklingscentrum för arbetsintegrerat lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om forskningsresurser, utbildningsplatser och medel för utvecklandet av ett centrum för arbetsintegrerat lärande.


Utskottsberedning: -2000/01:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Riksväg 45

Motion 2000/01:T366 av Nils-Erik Söderqvist m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:T366 av Söderqvist, Nils-Erik s Riksväg 45 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om riksväg 45. Motivering Riksväg 45 är av utomordentligt stor betydelse för industrins möjlighet till utveckling i Dalsland och Göta älvs


Utskottsberedning: --2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Tillväxt och välfärd i Västsverige

Motion 2000/01:T230 av Britt Bohlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:T230 av Bohlin, Britt s Tillväxt och välfärd i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om fler utbildningsplatser till Västsverige.1 2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen


Utskottsberedning: -------------------2000/01:KrU6 2000/01:TU1 2000/01:UbU1 2000/01:UbU2 2000/01:UbU8 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (39 yrkanden): , , 19 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.