Ingvar Johnsson (-)

Ingvar Johnsson (S)

Född år 1942
Avliden den 3 juni 2011

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1985-09-30 – 1993-02-18
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-04-17
    • Ledamot 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1998-12-04
    • Ledamot 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1998-12-04 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-06
    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-10-07 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Högskolan i Trollhättan/Uddevalla

Motion 1998/99:Ub464 av Britt Bohlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub464 av Britt Bohlin m.fl. s Högskolan i Trollhättan Uddevalla Högskolan i Trollhättan/Uddevalla är även efter en utbyggnad med en fördubblad volym av antalet platser och forskningsanslag en av landets minsta högskolor. Sökande- trycket är mycket stort och behovet av kvalificerad arbetskraft


Utskottsberedning: -1998/99:UbU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Högre utbildning i västra Sverige

Motion 1998/99:Ub463 av Ingvar Johnsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub463 av Ingvar Johnsson m.fl. s Högre utbildning i västra Sverige Med Västsverige avses det nya Västra Götalands län och Hallands län som tillsammans har nära 1,8 miljoner invånare. Med de västsvenska högskolorna avses Göteborgs universitet, Chalmers samt högskolorna i Borås, Halmstad,


Utskottsberedning: -1998/99:UbU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Vägarna i Dalsland och Göta Älvdal

Motion 1998/99:T328 av Nils-Erik Söderqvist m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1998/99:T328 av Nils-Erik Söderqvist m.fl. s Vägarna i Dalsland och Göta älvdal Vägarna i Dalsland och Göta älvdal har idag inte en acceptabel standard. Den omfattande trafiken på riksväg 45 genom vår valkrets leds genom tätorter som Mellerud, Frändefors, Trollhättan och Lilla Edet. Många av de


Utskottsberedning: -1998/99:TU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.