Ingvar Johnsson (-)

Ingvar Johnsson (S)

Född år 1942
Avliden den 3 juni 2011

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1985-09-30 – 1993-02-18
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-04-17
    • Ledamot 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1998-12-04
    • Ledamot 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1998-12-04 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-06
    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-10-07 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet

Motion 1989/90:A63 av Jan Fransson m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:A63 av Jan Fransson m.fl. s med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet Bakgrund Regeringens proposition 1989/90:76 om regionalpolitik för 90-talet ger enligt vår uppfattning uttryck för en offensiv regionalpolitik.


Utskottsberedning: -1989/90:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:A63 av Jan Fransson m.fl. (s) (pdf, 156 kB)

med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet

Motion 1989/90:A45 av Rune Johansson m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen av Rune Johansson m.fl. s med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet Mot. 1989/90 A45-51 För de tre Dalslandskommunerna Dals-Ed, Bengtsfors och Åmål vilka ingår i stödområde C, har det regionalpolitiska stödet varit


Utskottsberedning: --1989/90:AU13
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:A45 av Rune Johansson m.fl. (s) (pdf, 82 kB)

Ett kansli för samordning av miljöfrågor kring Vänern

Motion 1989/90:Jo837 av Jan Fransson m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo837 av Jan Fransson m.fl. s Ett kansli för samordning av miljöfrågor kring Vänern Vänern är en av Europas största insjöar och är den utan jämförelse största sötvattensresursen i västra Europa. Från Vänern får dagligen 700 000


Utskottsberedning: -1989/90:JoU21 1990/91:JoU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Jo837 av Jan Fransson m.fl. (s) (pdf, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.