Ingvar Eriksson (M)

Ingvar Eriksson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel lantbrukare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1987-10-06 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2001/02:MJU20 22 maj 2002 Ändringar i djurskyddslagen, m.m.
Interpellationsdebatt 2001/02:29 av Pålsson, Chaterine (kd) 2 november 2001 djurskyddet på svenska slakterier
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2001 -

Dokument:

innehållsdeklaration av foder

Skriftlig fråga 2000/01:741 av Eriksson, Ingvar (m)

den 15 februari Fråga 2000/01:741 av Ingvar Eriksson m till jordbruksminister Margareta Winberg om innehållsdeklaration av foder Vid modern produktion gäller i dag höga kvalitetskrav. Ofta förekommer olika former av certifiering. Då är ett oavlåtligt krav att man ska kunna härleda produkten, och alla dess ingående

Inlämnad: 2001-02-16 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.