Ingvar Eriksson (M)

Ingvar Eriksson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel lantbrukare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1987-10-06 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2000/01:130 Svenska miljömål - delmål och åtgärdsstrategi

Motion 2000/01:MJ45 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:MJ45 av Jonsson, Göte m med anledning av prop. 2000/01:130 Svenska miljömål delmål och åtgärdsstrategier 1 Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om de grundläggande värdena för prioriteringarna i arbetet med att uppnå


Utskottsberedning: -2001/02:MJU3
Riksdagsbeslut (35 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:100 2001 års ekonomiska vårproposition

Motion 2000/01:Fi31 av Henrik Landerholm m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:Fi31 av Landerholm, Henrik m med anledning av prop. 2000/01:100 2001 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen beslutar att anslaget 6:1 Förbandsverksamhet och beredskap m.m. ökas med 1 400 000 000 kr. 2. Riksdagen beslutar att anslaget 6:3 Materiel, anläggningar


Utskottsberedning: -----2000/01:FiU27
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:111 Skyddet för vissa djur- och växtarter och deras livsmiljöer

Motion 2000/01:MJ35 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:MJ35 av Jonsson, Göte m med anledning av prop. 2000/01:111 Skyddet för vissa djur- och växtarter och deras livsmiljöer 1 Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att det måste finnas väldokumenterad grund för inrättande


Utskottsberedning: -----2000/01:MJU18
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se