Ingrid Andersson (S)

Ingrid Andersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel sjuksköterska
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1979-10-17 – 1979-11-20
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1981-11-16 – 1981-12-17
    • Ersättare 1980-10-20 – 1980-11-21
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 1996-07-01 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-06-30
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Suppleant 1980-10-07 – 1981-10-06
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-04-17
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1998-05-07 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1993/94:213 Godkännande av grundläggande principer för avtal rörande Arlandabanan

Motion 1993/94:T74 av Gunnar Thollander m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:T74 av Gunnar Thollander m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:213 Godkännande av grundläggande principer för avtal rörande Arlandabanan Att Sveriges internationella storflygplats Arlanda skall anslutas till järnvägsnätet är en angelägen infrastrukturåtgärd. Såväl rena transportskäl som


Utskottsberedning: ---1993/94:TU36
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:145 Legitimation för vissa naprapater och kiropraktorer m.m.

Motion 1993/94:So66 av Bo Holmberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:So66 av Bo Holmberg m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:145 Legitimation för vissa naprapater och kiropraktorer m.m. I proposition 1993/94:145 läggs fram förslag om att naprapater och ytterligare en grupp kiropraktorer skall kunna få legitimation för respektive yrke. Frågan om legitimation


Utskottsberedning: ----1993/94:SoU24
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:218 Psykiskt stördas villkor

Motion 1993/94:So62 av Bo Holmberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:So62 av Bo Holmberg m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:218 Psykiskt stördas villkor Bakgrund Dåvarande socialministern Sven Hulterström gav år 1989 en utredning Psykiatriutredningen i uppdrag att redovisa förslag till hur psykiskt långtidssjukas situation skall kunna förbättras.


Utskottsberedning: ----------1993/94:SoU28
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.