Ingrid Andersson (S)

Ingrid Andersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel sjuksköterska
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1979-10-17 – 1979-11-20
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1981-11-16 – 1981-12-17
    • Ersättare 1980-10-20 – 1980-11-21
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 1996-07-01 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-06-30
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Suppleant 1980-10-07 – 1981-10-06
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-04-17
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1998-05-07 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1992/93:185 Tobakslag

Motion 1992/93:So47 av Bo Holmberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1992/93:So47 av Bo Holmberg m.fl. s med anledning av prop. 1992/93:185 Tobakslag I propositionen föreslås att en tobakslag införs. Lagen innehåller regler för vissa miljöer där rökning inte skall få äga rum eller där vissa utrymmen skall hållas fria från tobaksrök. Enligt vår uppfattning är de


Utskottsberedning: ---1992/93:SoU26
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:173 En Barnombudsman, m.m.

Motion 1992/93:So31 av Bo Holmberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1992/93:So31 av Bo Holmberg m.fl. s med anledning av prop. 1992/93:173 En barnombudsman, m.m. I proposition 1992/93:173 föreslås att en befattning som Barnombudsman inrättas. Barnombudsmannen föreslås bli chef för Barnmiljörådet och finansieras via myndighetens budget. Vi socialdemokrater har


Utskottsberedning: -1992/93:SoU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:158 Skolans internationalisering

Motion 1992/93:Ub98 av Ingrid Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub98 av Ingrid Anderson m.fl. s med anledning av prop. 1992/93:158 Skolans internationalisering Betydelsen av skolans engagemang i frågor som berör vår omvärld, eller bättre uttryckt vår gemensamma värld, står klar för oss alla. Utbildningen måste vara anpassad att möta de krav som ställs


Utskottsberedning: -1992/93:UbU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.