Ingrid Andersson (S)

Ingrid Andersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel sjuksköterska
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1979-10-17 – 1979-11-20
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1981-11-16 – 1981-12-17
    • Ersättare 1980-10-20 – 1980-11-21
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 1996-07-01 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-06-30
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Suppleant 1980-10-07 – 1981-10-06
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-04-17
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1998-05-07 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Lärarutbildningen vid Uppsala universitet

Motion 1988/89:Ub670 av Gustav Persson m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub670 av Gustav Persson m.fl. s Lärarutbildningen vid Uppsala universitet Riksdagen beslutade i maj 1988 att grundskollärarlinjen med inriktning mot årskurserna 1-7 skulle inrättas vid universitetet i Uppsala från och med budgetåret


Utskottsberedning: -1988/89:UbU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub670 av Gustav Persson m.fl. (s) (pdf, 98 kB)

Laboratorieassistentutbildningen

Motion 1988/89:Ub651 av Iréne Vestlund och Ingrid Andersson (båda s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub651 av Iréne Vestlund och Ingrid Andersson båda s Laboratorieassistentutbildningen Inför budgetpropositionerna 1986/87 och 1987/88 begärde UHÄ av regeringen att få förlänga laboratorieassistentutbildningen med 10 poäng. De väl


Utskottsberedning: --1988/89:UbU21
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub651 av Iréne Vestlund och Ingrid Andersson (båda s) (pdf, 72 kB)

Järnvägsförbindelserna till och från Hargshamn

Motion 1988/89:T532 av Barbro Andersson m. fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:T532 av Barbro Andersson m. fl. s Järnvägsförbindelserna till och från Hargshamn Den nya färjelinjen mellan Hargshamn i Sverige och Nystad i Finland har nu definitivt startat. Bakom hamnprojektet i Hargshamn kan följande motiv


Utskottsberedning: --1988/89:TU16
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:T532 av Barbro Andersson m. fl. (s) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.