Inger René (M)

Inger René (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Högskoleadjunkt
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1988-10-13 – 1989-11-06
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-13 – 1989-11-06
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-13 – 1989-11-06
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-03-21
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Deputerad 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Lagutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-09-16
    • Valberedningen

    • Ordförande 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ordförande 2007-01-31 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-12-13 – 2007-01-30
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 1999-09-23 – 2002-09-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Reformering av sexualbrottslagstiftningen

Motion 2009/10:Ju402 av Andreas Norlén och Inger René (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju402 av Andreas Norlén och Inger René m Reformering av sexualbrottslagstiftningen m1702 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en reformering av sexualbrottslagstiftningen. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2009/10:JuU14
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2009/10:Ju402 av Andreas Norlén och Inger René (m) (doc, 72 kB) Motion 2009/10:Ju402 av Andreas Norlén och Inger René (m) (pdf, 198 kB)

Omskärelse av minderåriga

Motion 2009/10:So485 av Inger René och Marietta de Pourbaix-Lundin (m)

Motion till riksdagen 2009/10:So485 av Inger René och Marietta de Pourbaix-Lundin m Omskärelse av minderåriga m1536 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa en åldersgräns för manlig omskärelse som inte är medicinskt motiverad. Motivering


Utskottsberedning: 2009/10:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So485 av Inger René och Marietta de Pourbaix-Lundin (m) (doc, 47 kB) Motion 2009/10:So485 av Inger René och Marietta de Pourbaix-Lundin (m) (pdf, 153 kB)

Språkkunskaper för att beviljas svenskt medborgarskap

Motion 2009/10:Sf337 av Marietta de Pourbaix-Lundin och Inger René (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf337 av Marietta de Pourbaix-Lundin och Inger René m Språkkunskaper för att beviljas svenskt medborgarskap m1537 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en sådan ändring i lagen 2001:82 om svenskt medborgarskap


Utskottsberedning: 2009/10:SfU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sf337 av Marietta de Pourbaix-Lundin och Inger René (m) (doc, 43 kB) Motion 2009/10:Sf337 av Marietta de Pourbaix-Lundin och Inger René (m) (pdf, 144 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.