Inger Lundberg (-)

Inger Lundberg (S)

Född år 1948
Avliden den 18 februari 2006

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-02-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-12-20 – 2006-02-18
    • Ledig 2002-11-19 – 2002-12-19
    • Ordinarie 2001-04-30 – 2002-11-18
    • Ledig 2001-03-26 – 2001-04-29
    • Ordinarie 1991-05-28 – 2001-03-25
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-02-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-02-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-02-18
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-11-19 – 2006-02-18
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-02-18
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-04-15 – 2006-02-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1996-10-30 – 1997-06-08
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2006-02-18
    • Suppleant 1995-11-22 – 2002-12-18
    • Valberedningen

    • Ledamot 1998-10-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2004/05:37 av Lundberg, Inger (s) 12 oktober 2004 DHB:s verksamhet
Interpellationsdebatt 2003/04:297 av Darvik, Axel (fp) 16 mars 2004 svenska elevers kunskaper i matematik
Interpellationsdebatt 2003/04:302 av Lundberg, Inger (s) 9 mars 2004 järnvägstrafik för uthållig tillväxt

Villingsbergs skjutfält

Skriftlig fråga 2005/06:532 av Lundberg, Inger (s)

den 2 december Fråga 2005/06:532 av Inger Lundberg s till statsrådet Lena Sommestad s Villingsbergs skjutfält Villingsbergs skjutfält är nu föremål för miljöprövning. I Örebro län finns respekt för behovet av skjutfältet, både för Försvarsmaktens behov och som säkerhetsområde för Bofors skjutfält. Men oron är stor

Inlämnad: 2005-12-02 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Dvärgbandmasken

Skriftlig fråga 2005/06:511 av Lundberg, Inger (s)

den 30 november Fråga 2005/06:511 av Inger Lundberg s till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Dvärgbandmasken Tidningen Aftonbladet uppmärksammar i en artikel i dag riskerna för att dvärgbandmasken kan komma att etableras i Sverige. Jag har tidigare i både motion och fråga till riksdagen uppmärksammat de risker

Inlämnad: 2005-11-30 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Tågtrafik i Mälardalen

Skriftlig fråga 2005/06:448 av Lundberg, Inger (s)

den 23 november Fråga 2005/06:448 av Inger Lundberg s till statsrådet Ulrica Messing s Tågtrafik i Mälardalen Den regionala tågtrafiken från Hallsberg till Stockholm via Västerås, Eskilstuna eller Katrineholm har blivit en stor framgång och påtagligt påverkat många människors res- och levnadsmönster. Alltfler ser

Inlämnad: 2005-11-23 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se