Inger Davidson (KD)

Inger Davidson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Lärare
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-08 – 2010-10-04
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2007-03-16 – 2009-02-09
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-16
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1996-10-23
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2004-04-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition

Motion 2005/06:Fi10 av Göran Hägglund m.fl. (kd)

1 Sammanfattning 1.1 Konjunkturuppgång mot orolig bakgrund Ett folkmord pågår i Darfurprovinsen i Sudan. Terrorattacker gränsande till inbördeskrig plågar dagligen människorna i Irak. Flodvågen i Sydostasien vid jultid 2004 och osedvanligt våldsamma orkaner i Karibiska sjön har dränkt eller sopat med sig allt i sin väg.


Utskottsberedning: 2005/06:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fi10 av Göran Hägglund m.fl. (kd) (doc, 3379 kB) Motion 2005/06:Fi10 av Göran Hägglund m.fl. (kd) (pdf, 2199 kB)

med anledning av skr. 2005/06:110 Uppföljning av den nationella handlingsplanen för handikappolitiken

Motion 2005/06:So44 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd)

1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Inledning 3 4 Kristdemokratisk handikappolitik 3 5 Makt över tillvaron 4 5.1 Tillgänglighet 4 5.2 Utbildning 4 5.3 Arbete och meningsfull sysselsättning 6 6 Förändra handikappersättningen 6 7 Rehabilitering och habilitering 7 8 Ökad


Utskottsberedning: 2005/06:SoU24
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 19 avslag

Motion 2005/06:So44 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd) (doc, 85 kB) Motion 2005/06:So44 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd) (pdf, 235 kB)

med anledning av prop. 2005/06:142 Höjt inkomsttak vid beräkning av sjukpenninggrundande inkomst och höjd lägstanivå för hel föräldrapenning

Motion 2005/06:Sf31 av Sven Brus m.fl. (kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till höjt inkomsttak för beräkning av sjukpenninggrundande inkomst i sjukförsäkringen, i enlighet med vad som anförs i motionen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om höjt inkomsttak för beräkning av sjukpenninggrundande


Utskottsberedning: 2005/06:SfU15
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:Sf31 av Sven Brus m.fl. (kd) (doc, 48 kB) Motion 2005/06:Sf31 av Sven Brus m.fl. (kd) (pdf, 179 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se