Ingemar Nilsson (S)

Ingemar Nilsson (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-08-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2021-08-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-08-31
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-04-06
    • Ledamot 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-08-31
    • Ledamot 2017-04-06 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-25 – 2017-04-06
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-08-31
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2021-08-31
    • Suppleant 2017-09-19 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-08-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-08-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-08-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-08-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-08-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-08-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-08-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-08-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-08-31
    • Suppleant 2014-12-17 – 2015-10-31
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2016-11-01 – 2021-08-31
    • Personlig suppleant 2014-10-24 – 2016-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 – 2021-08-31
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ordförande 2019-04-01 – 2021-08-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 13-17 och finansutskottet 17-. Suppleant näringsutskottet 10-13, arbetsmarknadsutskottet 10-14, finansutskottet 14-17, EU-nämnden 14-15 och skatteutskottet 17-. Ledamot Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 16-. Personlig suppleant Riksbankens Jubileumsfond 14-16. Ordförande riksdagens råd för riksrevisionen 19-.
  • Utbildning

    Grundskola. LO:s tre-sexveckors och tremånadersutbildningar. LO:s femmånaders funktionärsutbildning. IFU, 3 år.
  • Anställningar

    Sågverksarbetare, Derome Såg AB 72-83. Ombudsman, Träindustriarbetareförbundet 83-87. Försäkringstjänsteman, områdeschef, marknadsansvarig, Folksam 87-99. Ombudsman, Socialdemokraterna i Västernorrland 99-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande, Försäkringskassan, Västernorrlands län 03-04. Ordförande, Försäkringsdelegationen Västernorrlands län 05-06. Ledamot, Polisstyrelsen, Västernorrlands län 11-14. Energimyndighetens insynsråd 15-17. Ledamot, Energikommissionen. Ledamot, Regionpolisråd Nord 15-18. Ledamot, Patientskadenämnden 11-17. Ledamot, styrelsen för Norrlandsfonden 17-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, Personalnämnden, Sundsvalls kommun 86-87. Ledamot, styrelsen för Stadsbacken AB 16-.
  • Bostadsort

    Sundsvall

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2019/20:FiU6 28 november 2019 AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2018
Debatt om förslag 2019/20:FiU18 20 november 2019 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting
Debatt om förslag 2019/20:FiU14 13 november 2019 En effektivare flytträtt av försäkringssparande

Dokument:

med anledning av prop. 2011/12:98 Timmätning för aktiva elkonsumenter

Motion 2011/12:N7 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:N7 av Jennie Nilsson m.fl. S med anledning av prop. 2011/12:98 Timmätning för aktiva elkonsumenter S2012 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i ellagen 1997:857 med den ändringen att ikraftträdandet ska ske den 1 januari 2014. Motivering


Utskottsberedning: 2011/12:NU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N7 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 49 kB) Motion 2011/12:N7 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (pdf, 143 kB)

med anledning av prop. 2011/12:92 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande

Motion 2011/12:N6 av Jennie Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2011/12:N6 av Jennie Nilsson m.fl. S med anledning av prop. 2011/12:92 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande S4011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2011/12:92 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande och begär att regeringen återkommer


Utskottsberedning: 2011/12:NU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N6 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (doc, 51 kB) Motion 2011/12:N6 av Jennie Nilsson m.fl. (S) (pdf, 151 kB)

Auktoriserade patentombuds rätt att företräda i den framtida Europeiska patentdomstolen

Skriftlig fråga 2011/12:265 av Nilsson, Ingemar (S)

den 20 december Fråga 2011/12:265 Auktoriserade patentombuds rätt att företräda i den framtida europeiska patentdomstolen av Ingemar Nilsson S till justitieminister Beatrice Ask M Arbetet med ett enhetligt patentskydd inom ramen för ett fördjupat samarbete mellan 25 medlemsstater inom EU går glädjande nog framåt.

Inlämnad: 2011-12-20 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.