Ingemar Kihlström (KD)

Ingemar Kihlström (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 70
Titel Inköpare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ingemar.kihlstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2020-01-16 – 2020-03-18
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 18-. Suppleant försvarsutskottet 18- och utbildningsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Thore Martinsson och Britta Martinsson, f. Kihlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk maskiningenjör, Skara/Skövde 82-86. Högskoleingenjör 80p, Högskolan i Borås 86-88.
  • Anställningar

    Konstruktör, Autoliv Vårgårda 89-91, projektledare, 94-02 och inköpare 02-18. Lärarvikarie, Gullhögskolan, Vårgårda 91-92.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Herrljunga 98-, 2:e vice ordförande, 98-02. Ledamot, kommunstyrelsen, Herrljunga 99-02. Ledamot, utbildningsnämnden, Herrljunga 03-18, ordförande 05-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Begränsning av myndigheters offentliggörande och försäljning av personuppgifter

Motion 2021/22:17 av Ingemar Kihlström (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:17 av Ingemar Kihlström KD Begränsning av myndigheters offentliggörande och försäljning av personuppgifter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förändring av riktlinjer och förordningar så att myndigheters möjligheter till offentliggörande

2021-09-15

Motion 2021/22:17 av Ingemar Kihlström (KD) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:17 av Ingemar Kihlström (KD) (pdf, 74 kB)

Erkännande av Somaliland som en självständig stat

Motion 2021/22:16 av Ingemar Kihlström och Magnus Oscarsson (båda KD)

Motion till riksdagen 2021/22:16 av Ingemar Kihlström och Magnus Oscarsson båda KD Erkännande av Somaliland som en självständig stat Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inleda processen för att erkänna Somaliland som en självständig stat och tillkännager detta för

2021-09-15

Motion 2021/22:16 av Ingemar Kihlström och Magnus Oscarsson (båda KD) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:16 av Ingemar Kihlström och Magnus Oscarsson (båda KD) (pdf, 81 kB)

Postnords postutdelning och pakethantering i hela Sverige

Motion 2021/22:15 av Ingemar Kihlström (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:15 av Ingemar Kihlström KD Postnords postutdelning och pakethantering i hela Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Postnord bör få direktiv som klargör att postutdelning och pakethantering säkerställs på en acceptabel nivå i hela

2021-09-15

Motion 2021/22:15 av Ingemar Kihlström (KD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:15 av Ingemar Kihlström (KD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se