Ingela Mårtensson (FP)

Ingela Mårtensson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel utredningssekreterare
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-04-11 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En konstnärlig fakultet vid Göteborgs universitet

Motion 1993/94:Ub705 av Erling Bager m.fl. (fp, c, kds)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub705 av Erling Bager m.fl. fp, c, kds En konstnärlig fakultet vid Göteborgs universitet I samband med högskolereformen 1977 inordnades de separata konstnärliga högskoleenheterna i Göteborg Musikhögskolan, Scenskolan, Konstindustriskolan och Valands konstskola som institutioner i Göteborgs


Utskottsberedning: -1993/94:UbU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ett institut för vätskekristallforskning

Motion 1993/94:Ub669 av Ingela Mårtensson och Erling Bager (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub669 av Ingela Mårtensson och Erling Bager fp Ett institut för vätskekristallforskning Informationsteknologi baserad på mikroelektronik kommer i allt större utsträckning att utgöra en grund för Sveriges högteknologiska industriella framtid. Inom elek tronik/mikroelektronik/elektrooptikområdet


Utskottsberedning: -1993/94:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Nybyggnader för universitet och högskolor i Göteborg

Motion 1993/94:Ub668 av Erling Bager och Ingela Mårtensson (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub668 av Erling Bager och Ingela Mårtensson fp Nybyggnader för universitet och högskolor i Göteborg Arbetslösheten bland byggnadsarbetarna är i dag mycket hög. Då efterfrågan på lokaler liksom på nya bostäder under lång tid kommer att vara svag, diskuteras i dag olika områden på vilka


Utskottsberedning: -1993/94:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se