Ingegerd Wärnersson (S)

Ingegerd Wärnersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-07 – 2002-01-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-06
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 1998-10-20
    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 1998-10-29
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:352 av Attefall, Stefan (kd) 2 maj 2001 sysselsättningen
Interpellationsdebatt 2000/01:320 av Larsson, Maria (kd) 2 maj 2001 Momsutredningen
Interpellationsdebatt 2000/01:382 av Carlson, Leif (m) 2 maj 2001 förändringar i läkemedelssubventionen
Interpellationsdebatt 2000/01:366 av Enochson, Annelie (kd) 2 maj 2001 låsta arvspengar och socialbidrag

med anledning av prop. 1995/96:38 Länsindelningen i Skåne och Västsverige m.m.

Motion 1995/96:Bo8 av Börje Nilsson m.fl. (s, S)

Motion till riksdagen 1995/96:Bo8 av Börje Nilsson m.fl. s med anledning av prop. 1995/96:38 Länsindelningen i Skåne och Västsverige m.m. I propositionen tar regeringen upp länsindelningen i bl.a. Skåne. Man föreslår att Kristianstads och Malmöhus län läggs samman till Skåne län den 1 januari 1997. Regeringen anser också


Utskottsberedning: -1995/96:BoU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se