Ingegerd Wärnersson (S)

Ingegerd Wärnersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-07 – 2002-01-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-06
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 1998-10-20
    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 1998-10-29
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:352 av Attefall, Stefan (kd) 2 maj 2001 sysselsättningen
Interpellationsdebatt 2000/01:320 av Larsson, Maria (kd) 2 maj 2001 Momsutredningen
Interpellationsdebatt 2000/01:382 av Carlson, Leif (m) 2 maj 2001 förändringar i läkemedelssubventionen
Interpellationsdebatt 2000/01:366 av Enochson, Annelie (kd) 2 maj 2001 låsta arvspengar och socialbidrag

med anledning av prop. 1990/91:158 Ett avtal mellan Sverige och Danmark om en fast förbindelse över Öresund

Motion 1990/91:T87 av Jan Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:T87 av Jan Andersson m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:158 Ett avtal mellan Sverige och Danmark om en fast förbindelse över Öresund Frågan om fasta förbindelser över Öresund har diskuterats under lång tid och utretts många gånger. I regeringens proposition 1990/91:158 föreslås att


Utskottsberedning: -1990/91:TU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Vägar m.m. på Österlen

Motion 1990/91:T807 av Kaj Larsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:T807 av Kaj Larsson m.fl. s Vägar m.m. på Österlen Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1990/91:A478 hemställs att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om infrastrukturella satsningar i form av vägar och AXE-system inom regionen


Utskottsberedning: --1990/91:TU28
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Förhandsanmälan om transport av farligt gods genom Öresund

Motion 1990/91:T642 av Karin Wegestål m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:T642 av Karin Wegestål m.fl. s Förhandsanmälan om transport av farligt gods genom Öresund Öresundsregionen är i sin helhet ett expansivt befolknings- och industricentrum med bl.a. städerna Malmö, Köpenhamn, Helsingborg och Helsingör. Sundet är trångt. På sina ställen mycket trångt. Området


Utskottsberedning: -1990/91:TU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se