Ingegerd Wärnersson (S)

Ingegerd Wärnersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-07 – 2002-01-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-06
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 1998-10-20
    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 1998-10-29
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:352 av Attefall, Stefan (kd) 2 maj 2001 sysselsättningen
Interpellationsdebatt 2000/01:320 av Larsson, Maria (kd) 2 maj 2001 Momsutredningen
Interpellationsdebatt 2000/01:382 av Carlson, Leif (m) 2 maj 2001 förändringar i läkemedelssubventionen
Interpellationsdebatt 2000/01:366 av Enochson, Annelie (kd) 2 maj 2001 låsta arvspengar och socialbidrag

Statsbidraget till barnomsorg

Motion 1989/90:So628 av Ingegerd Wärnersson och Anita Jönsson

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:So628 av Ingegerd Wärnersson och Anita Jönsson båda s Statsbidraget till barnomsorg Förutom den kommunala barnomsorgen finns i dag ett rikt urval av kooperativa daghem. En del av dessa drivs enligt intentionerna i Förskolans


Utskottsberedning: -1989/90:SoU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:So628 av Ingegerd Wärnersson och Anita Jönsson (pdf, 52 kB)

med anledning av prop. 1989/90:62 om insatser för aktiv rehabilitering och arbetslivsfondens verksamhet, m.m.

Motion 1989/90:Sf24 av Ingegerd Anderlund m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sf24 av Ingegerd Anderlund m.fl. s med anledning av prop. 1989/90:62 om insatser för aktiv rehabilitering och arbetslivsfondens verksamhet, m.m. Riksdagen antog den 7 juni 1989 FiU30, rskr. 327 lagen 1989:484 om arbetsmiljöavgift.


Utskottsberedning: -1989/90:SfU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sf24 av Ingegerd Anderlund m.fl. (s) (pdf, 60 kB)

Rätt till ledighet för visst föreningsarbete

Motion 1989/90:A738 av Bengt Kronblad m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:A738 av Bengt Kronblad m.fl. s Rätt till ledighet för visst föreningsarbete Erfarenheten visar på att ett av hindren för ett aktivt föreningsengagemang i kommunalt driven verksamhet är att de flesta föreningsmedlemmar inte kan


Utskottsberedning: -1989/90:AU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:A738 av Bengt Kronblad m.fl. (s) (pdf, 52 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se