Ingegerd Wärnersson (S)

Ingegerd Wärnersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-07 – 2002-01-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-06
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 1998-10-20
    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 1998-10-29
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:352 av Attefall, Stefan (kd) 2 maj 2001 sysselsättningen
Interpellationsdebatt 2000/01:320 av Larsson, Maria (kd) 2 maj 2001 Momsutredningen
Interpellationsdebatt 2000/01:382 av Carlson, Leif (m) 2 maj 2001 förändringar i läkemedelssubventionen
Interpellationsdebatt 2000/01:366 av Enochson, Annelie (kd) 2 maj 2001 låsta arvspengar och socialbidrag

Lokaliseringen av Östersjöns havsfiskelaboratorium

Motion 1988/89:Ub694 av Börje Nilsson m fl (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89 Ub694 av Börje Nilsson m fl s Lokaliseringen av Östersjöns havsfiskelaboratorium I samband med behandlingen av betänkande JoU 1987/88:4 beslutade riksdagen att frågan om inrättande av ett Östersjölaboratorium skulle utredas


Utskottsberedning: -1988/89:UbU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub694 av Börje Nilsson m fl (s) (pdf, 90 kB)

Västkustbanans södra del

Motion 1988/89:T550 av Ingbritt Irhammar m.fl. (c, s, m, mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:T550 av Ingbritt Irhammar m.fl. c, s, m, mp Västkustbanans södra del Mot. 1988/89 T550-558 Bakgrund Västkustbanans södra del trafikeras i relationen Nordvästskåne-Malmö/ Lund av fyra tågturer i stort sett dagligen i vardera


Utskottsberedning: -1988/89:TU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:T550 av Ingbritt Irhammar m.fl. (c, s, m, mp) (pdf, 87 kB)

Ökade arbetstillfällen för funktionshindrade

Motion 1988/89:A256 av Johnny Ahlqvist m fl (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:A256 av Johnny Ahlqvist m fl s Ökade arbetstillfällen för funktionshindrade Sorn en produktionsfaktor i samhället har Samhall numera uppnått en betydande volym. Alltmer blir Samhall anlitat av svensk industri för kompletteringar


Utskottsberedning: -1988/89:AU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:A256 av Johnny Ahlqvist m fl (s) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se