Inge Ståhlgren (S)

Inge Ståhlgren (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 215
Född år 1952
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post inge.stahlgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Fredrik Olovsson
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-11-13 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 14 januari 2021 Frågestund
Debatt om förslag 2020/21:SoU11 26 november 2020 Avgiftsfritt pneumokockvaccin för vissa grupper

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se