Inga-Lill Sjöblom (S)

Inga-Lill Sjöblom (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län
Titel Boendeassistent
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-12-15

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2020-08-24 – 2020-12-15
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-10-21 – 2020-05-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Extra suppleant 2019-10-21 – 2020-05-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Extra suppleant 2019-10-21 – 2020-05-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2020-09-03 – 2020-12-12
    • Extra suppleant 2019-10-21 – 2020-05-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-09-03 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-17

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19- (ersättare 191021-). Extra suppleant utbildningsutskottet 19-, civilutskottet 19- och justitieutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren/Fräsaren Karl-Gustaf Sjöblom.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2020/21:JuU2 30 september 2020 Utvidgad förundersökningsrätt för Tullverket
Debatt om förslag 2019/20:CU14 18 mars 2020 Konsumenträtt
Frågestund 21 november 2019 Frågestund

Dokument:

Högre växel i minoritetspolitiken - stärkt samordning och uppföljning

Motion 2020/21:2104 av Pyry Niemi och Inga-Lill Sjöblom (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:2104 av Pyry Niemi och Inga-Lill Sjöblom båda S Högre växel i minoritetspolitiken stärkt samordning och uppföljning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att följa upp och säkerställa att kommuner och regioner följer den nya minoritetslagstiftningen


Utskottsberedning: 2020/21:KU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2104 av Pyry Niemi och Inga-Lill Sjöblom (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2104 av Pyry Niemi och Inga-Lill Sjöblom (båda S) (pdf, 86 kB)

Försäkringsgivares hantering av personskadeståndsanspråk

Motion 2020/21:2103 av Pyry Niemi och Inga-Lill Sjöblom (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:2103 av Pyry Niemi och Inga-Lill Sjöblom båda S Försäkringsgivares hantering av personskadeståndsanspråk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en ny paragraf i 5 kap. skadeståndslagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2020/21:CU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2103 av Pyry Niemi och Inga-Lill Sjöblom (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2103 av Pyry Niemi och Inga-Lill Sjöblom (båda S) (pdf, 85 kB)

Inför återigen idrott som begrepp i PBL (plan- och bygglagen)

Motion 2020/21:2102 av Pyry Niemi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2102 av Pyry Niemi m.fl. S Inför återigen idrott som begrepp i PBL plan- och bygglagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återigen införa begreppet idrott i PBL plan- och bygglagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det


Utskottsberedning: 2020/21:CU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2102 av Pyry Niemi m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2102 av Pyry Niemi m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se