Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1999/2000:43 Uppehållstillstånd på grund av anknytning

Motion 1999/2000:Sf14 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Sf14 av Schyman, Gudrun v med anledning av prop. 1999/2000:43 Uppehållstillstånd på grund av anknytning 1 Propositionens huvudsakliga innehåll Regeringen slår i propositionen fast att en utlänning som gifter sig eller inleder ett samboförhållande med någon som bor i Sverige skall ha


Utskottsberedning: ---------1999/2000:SfU9
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:42 Utlänningar i en massflyktsituation, sociala förmåner m.m.

Motion 1999/2000:Sf9 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Sf9 av Schyman, Gudrun v med anledning av prop. 1999/2000:42 Utlänningar i en massflyktsituation, sociala förmåner m.m. 1 Inledning Regeringen föreslår i propositionen att den som beviljats tidsbegränsat uppehållstillstånd med stöd av 2 kap. 4 a UtlL i en massflyktsituation inte skall

2000-02-09

med anledning av prop. 1999/2000:46 AP-fonden i det reformerade pensionssystemet

Motion 1999/2000:Fi5 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi5 av Schyman, Gudrun v med anledning av prop. 1999/2000:46 AP-fonden i det reformerade pensionssystemet 1 Propositionens huvudsakliga innehåll I det nya ålderspensionssystemet kommer AP-fonderna att inneha en ny funktion i form av buffertfonder. De skall utjämna under- och överskott


Utskottsberedning: -----1999/2000:FiU19
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se