Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2004/05:331 av Hellberg, Owe (v) 8 februari 2005 bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar
Statsministerns frågestund 20 februari 2003 statsmin. frågestund
Interpellationsdebatt 2000/01:362 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 24 april 2001 samråd före vräkning
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler

med anledning av prop. 1997/98:178 Medborgarskap och identitet

Motion 1997/98:Sf44 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Sf44 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:178 Medborgarskap och identitet 1 Inledning Den starka skärpning i praxis beträffande beviskravet för styrkt identitet i medborgarskapsärenden, vilken sammanfaller med tillkomsten av Utlänningsnämnden har skapat stora problem.


Utskottsberedning: ----1997/98:SfU15

med anledning av prop. 1997/98:173 Verkställighet och återvändande - en del av asylprocessen

Motion 1997/98:Sf41 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Sf41 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:173 Verkställighet och återvändande en del av asylprocessen 1 Inledning Vänsterpartiet avvisar regeringens förslag att huvudansvaret för verkställighet av beslut om avvisning och utvisning förs över till Statens invandrarverk.


Utskottsberedning: -----1997/98:SfU15

med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken

Motion 1997/98:Jo76 av Maggi Mikaelsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo76 av Maggi Mikaelsson m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken I propositionen redovisar regeringen den utvärdering som Skogsstyrelsen gjort av den nya skogsvårdslagen. Trots att regeringen liksom Skogsstyrelsen konstaterar att varken skogspolitikens

1998-06-09

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se