Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2004/05:331 av Hellberg, Owe (v) 8 februari 2005 bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar
Statsministerns frågestund 20 februari 2003 statsmin. frågestund
Interpellationsdebatt 2000/01:362 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 24 april 2001 samråd före vräkning
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler

AMS-medel 2001

Skriftlig fråga 1999/2000:457 av Hellberg, Owe (v)

den 21 januari Fråga 1999/2000:457 av Owe Hellberg v till näringsminister Björn Rosengren om AMS-medel 2001 Under sju år har AMS haft tillfälliga medel för att förstärka personalen på arbetsförmedlingarna. För år 2000 minskade de med 150 miljoner kronor och för år 2001 är medlen borttagna helt. För AMS i Gävleborgs

Inlämnad: 2000-01-21 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

bidrag till småskalig vattenkraft

Skriftlig fråga 1999/2000:399 av Hellberg, Owe (v)

den 17 december Fråga 1999/2000:399 av Owe Hellberg v till näringsminister Björn Rosengren om bidrag till småskalig vattenkraft I energiöverenskommelsen om bl.a. avvecklingen av Barsebäck, finns även ett stimulansbidrag för utbyggnad av småskalig vattenkraft. Dessa stöd hanteras av den nya Energimyndigheten. De ska

Inlämnad: 1999-12-17 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

rätten till eget boende

Skriftlig fråga 1999/2000:285 av Hellberg, Owe (v)

den 26 november Fråga 1999/2000:285 av Owe Hellberg v till socialminister Lars Engqvist om rätten till eget boende Rätten till bostad är ingen självklarhet, trots att kommunerna har ett övergripande ansvar för bostadsförsörjning enligt kommunallagen, socialtjänstlagen och plan- och bygglagen. Utsatta grupper på bostadsmarknaden,

Inlämnad: 1999-11-26 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se