Omfattande planerat tekniskt arbete

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2005/06:182 Miljöbalkens sanktionssystem, m.m.

Motion 2005/06:MJ57 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att medlemskravet för att miljöorganisationer skall kunna överklaga domar och beslut skall ändras till 1 500 medlemmar eller betalande supportrar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen


Utskottsberedning: 2005/06:MJU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:MJ57 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v) (doc, 74 kB) Motion 2005/06:MJ57 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v) (pdf, 189 kB)

med anledning av prop. 2005/06:176 Kommunernas roll i avfallshanteringen

Motion 2005/06:MJ50 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förbättra tillsynen vid avfallsförbränningsanläggningar. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Naturvårdsverket bör prioritera kunskapsinhämtning gällande avfallsförbränningens

2006-04-11

Motion 2005/06:MJ50 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v) (doc, 52 kB) Motion 2005/06:MJ50 av Kjell-Erik Karlsson m.fl. (v) (pdf, 183 kB)

med anledning av prop. 2005/06:191 Ändring i lagen om elektronisk kommunikation

Motion 2005/06:T14 av Owe Hellberg m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att kommunerna, genom plan- och bygglagen PBLges ett inflytande vad gäller samlokalisering av mobilmaster då detta anses nödvändigt av miljö-hälso- eller säkerhetsskäl. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2005/06:TU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:T14 av Owe Hellberg m.fl. (v) (doc, 42 kB) Motion 2005/06:T14 av Owe Hellberg m.fl. (v) (pdf, 163 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.