Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Forskning

Motion 1998/99:Ub478 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub478 av Gudrun Schyman m.fl. v Forskning Sammanfattning Vänsterpartiet lägger med anledning av budgetpropositionen inga yrkanden då det gäller forskningspolitiken, utan avvaktar Forskning 2000:s betänkande i november. Vår enda hemställanspunkt under rubriken forskning gäller forskarutbildningen.


Utskottsberedning: -1998/99:UbU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Skolan

Motion 1998/99:Ub269 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub269 av Gudrun Schyman m.fl. v Skolan Innehåll 1 Inledning Skolan är på många sätt ett samhälle i miniatyr. Innanför dess väggar ryms en stor del av de problem och motsättningar som i dag finns i samhället: segregation, utslagning, brist på demokrati osv. En del trivs under skolåren


Utskottsberedning: -----------1998/99:UbU11 1998/99:UbU6 1999/2000:UbU6
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

Förskolan

Motion 1998/99:Ub266 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub266 av Gudrun Schyman m.fl. v Förskolan Sammanfattning Vänsterpartiet delar regeringens uppfattning om att grunden till ett livslångt lärande läggs redan i förskolan. Mot den bakgrunden har Vänsterpartiet ett antal förslag och synpunkter. Vi menar att lagstiftningen måste ändras så


Utskottsberedning: ----1998/99:UbU10 1998/99:UbU6
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.