Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2004/05:331 av Hellberg, Owe (v) 8 februari 2005 bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar
Interpellationsdebatt 2000/01:362 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 24 april 2001 samråd före vräkning
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler

långsiktiga, stabila spelregler på bostadsmarknaden

Skriftlig fråga 2003/04:1586 av Hellberg, Owe (v)

den 31 augusti Fråga 2003/04:1586 av Owe Hellberg v till statsrådet Lars-Erik Lövdén om långsiktiga, stabila spelregler på bostadsmarknaden Sedan 1998 har antalet kommuner med bostadsbrist ökat från 7 till 37 109trots goda statsfinanser och ett gott konjunkturläge. Två tredjedelar av landets befolkning bor i dessa

Inlämnad: 2004-08-31 Besvarare: Lars-Erik Lövdén (S)

rätt till bestämmande över placering av askan efter kremering

Skriftlig fråga 2003/04:1525 av Hellberg, Owe (v)

den 17 augusti Fråga 2003/04:1525 av Owe Hellberg v till kulturminister Marita Ulvskog om rätt till bestämmande över placering av askan efter kremering Under året dog en ung kvinna av cancer, och hennes önskan och vilja var att bli kremerad efter sin död. Hennes önskan var också att hälften av kremeringsaskan skulle

Inlämnad: 2004-08-17 Besvarare: Marita Ulvskog (S)

Statens geotekniska institut, SGI

Skriftlig fråga 2003/04:1319 av Hellberg, Owe (v)

den 9 juni Fråga 2003/04:1319 av Owe Hellberg v till miljöminister Lena Sommestad om Statens geotekniska institut, SGI Statens geotekniska institut, SGI, är statens expertmyndighet i geofrågor. Hos SGI finns expertkunskap, utredningskapacitet och erfarenhet av forskning och implementering av forskningsresultat både

Inlämnad: 2004-06-09 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se