Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2000/01:362 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 24 april 2001 samråd före vräkning
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler

Dokument:

artistskatt i föreningslivet

Skriftlig fråga 2004/05:1645 av Hellberg, Owe (v)

den 19 maj Fråga 2004/05:1645 av Owe Hellberg v till finansminister Pär Nuder om artistskatt i föreningslivet Antalet utländska spelare i ishockey, fotboll och basket blir alltfler. Många idrottsföreningar använder sig av möjligheten att låta spelarna vara här under en begränsad tid, mindre än sex månader. Då gäller

Inlämnad: 2005-05-19 Besvarare: Pär Nuder (S)

stöd till södra Norrlandskusten

Skriftlig fråga 2004/05:1526 av Hellberg, Owe (v)

den 28 april Fråga 2004/05:1526 av Owe Hellberg v till statsrådet Ulrica Messing om stöd till södra Norrlandskusten Statsministern utlovade i en debatt i januari 2004 ett stödpaket till södra Norrlandskusten utifrån det besvärliga läge som uppstått i samband med nedläggningar inom IT-sektorn. Sysselsättningsläget generellt,

Inlämnad: 2005-04-28 Besvarare: Ulrica Messing (S)

forskningsmedel för bygg- och bostadsforskning

Skriftlig fråga 2004/05:1486 av Hellberg, Owe (v)

den 22 april Fråga 2004/05:1486 av Owe Hellberg v till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om forskningsmedel för bygg- och bostadsforskning Svensk bygg- och bostadsforskning var fram till 2001 en egen organisation, men tillhör numera vetenskapsområdet Formas. Bredare ingångar i forskningen kan vara bra, men det finns

Inlämnad: 2005-04-22 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se