Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

obligatoriska brandvarnare

Skriftlig fråga 2004/05:1245 av Hellberg, Owe (v)

den 16 mars Fråga 2004/05:1245 av Owe Hellberg v till försvarsminister Leni Björklund om obligatoriska brandvarnare Att förebygga brand i bostäder och lokaler är oerhört viktigt för att undvika mänskligt lidande och, ofta, stor ekonomisk skada. Brandvarnare är ett utmärkt hjälpmedel för detta ändamål. Enligt lagen

Inlämnad: 2005-03-16 Besvarare: Leni Björklund (S)

obligatorisk brandvarnare

Skriftlig fråga 2004/05:1218 av Hellberg, Owe (v)

den 11 mars Fråga 2004/05:1218 av Owe Hellberg v till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om obligatorisk brandvarnare Att förebygga brand i bostäder och lokaler är oerhört viktigt för att undvika mänskligt lidande och, ofta, stor ekonomisk skada. Brandvarnare är ett utmärkt hjälpmedel för detta ändamål. Enligt lagen

Inlämnad: 2005-03-11 Besvarare: Leni Björklund (S)

statliga kreditgarantier för bostadsbyggande

Skriftlig fråga 2004/05:815 av Hellberg, Owe (v)

den 28 januari Fråga 2004/05:815 av Owe Hellberg v till samhällsbyggnadsminister Mona Sahlin om statliga kreditgarantier för bostadsbyggande Den 15 april 2004 infördes nya och bättre villkor för statliga kreditgarantier vid byggandet av bostäder, de gäller till och med år 2006. Villkoren innebär att små och medelstora

Inlämnad: 2005-01-28 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se