Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2004/05:331 av Hellberg, Owe (v) 8 februari 2005 bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar
Interpellationsdebatt 2000/01:362 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 24 april 2001 samråd före vräkning
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler

VA-taxor för olika boendeformer

Skriftlig fråga 2002/03:392 av Hellberg , Owe (v)

den 13 januari Fråga 2002/03:392 av Owe Hellberg v till miljöminister Lena Sommestad om VA-taxor för olika boendeformer Enligt företrädare på Svenska Kommunförbundet är det helt klart att kostnaden för att anlägga och driva VA-verksamhet skiljer sig åt mellan boendeformerna. Kostnaderna för enfamiljshus är betydligt

Inlämnad: 2003-01-13 Besvarare: Lena Sommestad (S)

direktverkande elvärme i nyproduktion

Skriftlig fråga 2002/03:391 av Hellberg , Owe (v)

den 13 januari Fråga 2002/03:391 av Owe Hellberg v till näringsminister Leif Pagrotsky om direktverkande elvärme i nyproduktion Samtidigt som det pågår en diskussion om det är möjligt att stänga Barsebäck 2 på grund av bristande elförsörjning så ökar beroendet av el för uppvärmning. Ca 40 av svensk elproduktion går

Inlämnad: 2003-01-13 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

hemlösheten i Sverige

Skriftlig fråga 2002/03:379 av Hellberg, Owe (v)

den 9 januari Fråga 2002/03:379 av Owe Hellberg v till statsrådet Lars-Erik Lövdén om hemlösheten i Sverige Under den stränga vinter som nu varit, så aktualiseras hemlösheten på ett tydligt sätt, hemlösa till och med omkommer. Det finns ca 10 000 hemlösa, varav ca 1 000 är uteliggare. Bland de hemlösa finns också ett

Inlämnad: 2003-01-09 Besvarare: Lars-Erik Lövdén (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se