Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2004/05:331 av Hellberg, Owe (v) 8 februari 2005 bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar
Interpellationsdebatt 2000/01:362 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 24 april 2001 samråd före vräkning
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler

utbyggnaden av 3 G-nätet

Skriftlig fråga 2003/04:1243 av Hellberg, Owe (v)

den 21 maj Fråga 2003/04:1243 av Owe Hellberg v till miljöminister Lena Sommestad om utbyggnaden av 3 G-nätet Utbyggnaden av 3 G-nätet pågår för fullt och regeringens förslag om ändringar av ledningsrätten, påskyndar den utvecklingen då lagförändringen innebär rätt till tvångsåtgärder för att sätta upp master, basstationer

Inlämnad: 2004-05-21 Besvarare: Lena Sommestad (S)

regionala insatser för södra Norrlandskusten

Skriftlig fråga 2003/04:1180 av Hellberg, Owe (v)

den 7 maj Fråga 2003/04:1180 av Owe Hellberg v till statsminister Göran Persson om regionala insatser för södra Norrlandskusten I partiledardebatten i januari så utlovade statsministern särskilda regionala insatser för Norrbotten, Gotland och södra Norrlandskusten. Som företrädare för Gävleborgs län och med god inblick

Inlämnad: 2004-05-07 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av prop. 2003/04:106 Lag om sjöfartsskydd

Motion 2003/04:T16 av Karin Thorborg m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2003/04:T16 av Karin Thorborg m.fl. v med anledning av prop. 2003/04:106 Lag om sjöfartsskydd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att kroppsvisitering utan misstanke om brott inte skall tillåtas av dem som befinner sig ombord


Utskottsberedning: 2003/04:TU13
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se