Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2004/05:331 av Hellberg, Owe (v) 8 februari 2005 bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar
Interpellationsdebatt 2000/01:362 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 24 april 2001 samråd före vräkning
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler

adoptioner

Skriftlig fråga 1999/2000:802 av Hellberg, Owe (v)

den 6 april Fråga 1999/2000:802 av Owe Hellberg v till statsrådet Ingela Thalén om adoptioner Ska bara rika ha råd att adoptera I dagens situation måste frågan sannolikt besvaras med ett ja. Den bilden fick även jag efter att ha träffat ett ungt barnlöst par, bosatta i Gävle, som nyligen adopterat en son. De har bekostat

Inlämnad: 2000-04-06 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

minskning av bostadsbidragen

Skriftlig fråga 1999/2000:799 av Hellberg, Owe (v)

den 6 april Fråga 1999/2000:799 av Owe Hellberg v till statsrådet Ingela Thalén om minskning av bostadsbidragen Bostadsbidragen har under de senaste åren genomgått omfattande regelförändringar och kostnaderna har snart halverats från år 1995 när antalet bidragstagare var som flest. Trångboddheten ökar igen och inga

Inlämnad: 2000-04-06 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

med anledning av prop. 1999/2000:43 Uppehållstillstånd på grund av anknytning

Motion 1999/2000:Sf14 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Sf14 av Schyman, Gudrun v med anledning av prop. 1999/2000:43 Uppehållstillstånd på grund av anknytning 1 Propositionens huvudsakliga innehåll Regeringen slår i propositionen fast att en utlänning som gifter sig eller inleder ett samboförhållande med någon som bor i Sverige skall ha


Utskottsberedning: ---------1999/2000:SfU9
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se