Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2004/05:331 av Hellberg, Owe (v) 8 februari 2005 bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar
Interpellationsdebatt 2000/01:362 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 24 april 2001 samråd före vräkning
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler

med anledning av prop. 1997/98:177 Ny lag om åtgärder mot etnisk diskriminering i arbetslivet

Motion 1997/98:A67 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:A67 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:177 Ny lag om åtgärder mot etnisk diskriminering i arbetslivet 1 Inledning Regeringen påpekar i propositionen att många tecken tyder på att attityder till personer med annan etnisk bakgrund spelar en roll för den höga arbetslösheten


Utskottsberedning: --------------------------1997/98:AU14

med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige

Motion 1997/98:Jo68 av Maggi Mikaelsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo68 av Maggi Mikaelsson m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige Socialdemokraternas proposition om miljöpolitik ett vackert omslag Riksdagen, en miljöintresserad allmänhet, miljömedvetna företag och kommuner har i snart 3 år

1998-05-29

med anledning av skr. 1997/98:147 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten år 1997

Motion 1997/98:U65 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:U65 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av skr. 1997/98:147 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten år 1997 Motion till riksdagen 1997/98:U65 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av skr. 1997/98:147 Redog�relse f�r den svenska krigsmaterielexporten r 1997 Mot svensk


Utskottsberedning: ----------------1997/98:UU25

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se