Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2004/05:331 av Hellberg, Owe (v) 8 februari 2005 bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar

forskningen om byggd miljö i Gävle

Skriftlig fråga 1998/99:566 av Hellberg, Owe (v)

Fråga 1998/99:566 av Owe Hellberg v till utbildningsministern om forskningen om byggd miljö i Gävle den 22 april År 1994 omstrukturerades byggforskningen i Gävle genom avvecklingen av Statens institut för byggforskning, SIB. Byggforskningsrådet, BFRfick då regeringens uppdrag att i samverkan med Tekniska högskolan

Inlämnad: 1999-04-22 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

de preliminära bostadsbidragen

Skriftlig fråga 1998/99:336 av Hellberg, Owe (v)

Fråga 1998/99:336 av Owe Hellberg v till statsrådet Maj-Inger Klingvall om de preliminära bostadsbidragen den 5 februari Alltfler personer som fått preliminärt bostadsbidrag för 1997 får nu besked om att de antingen skall betala tillbaka eller få ett större bidrag. I broschyren för bostadsbidraget står: Du är återbetalningsskyldig

Inlämnad: 1999-02-05 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

ekonomiskt stöd till Munkedals kommun

Skriftlig fråga 1998/99:152 av Hellberg, Owe (v)

Fråga 1998/99:152 av Owe Hellberg v till statsrådet Lars-Erik Lövdén om ekonomiskt stöd till Munkedals kommun den 4 december Munkedals kommun har liksom ett flertal mindre kommuner drabbats av utflyttning och därmed har det kommunala bostadsbolaget fått ekonomiska problem. 14 av bostadsbolagets lägenheter står tomma

Inlämnad: 1998-12-04 Besvarare: statsrådet Lars-Erik Lövdén (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se