Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:362 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 24 april 2001 samråd före vräkning
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler

med anledning av skr. 1996/97:138 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten år 1996

Motion 1996/97:U26 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1996/97:U26 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av skr. 1996/97:138 Redogörelse för den svenska krigsmaterielexporten för åt 1996 Sammanfattning Svensk krigsmaterielexport är generellt sett förbjuden. Att den ändå förekommer beror på att undantag kan medges. Förekomsten av ett generellt


Utskottsberedning: --------------1997/98:UU3
Riksdagsbeslut (28 yrkanden): , , 14 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:153 Ändringar i lagen om offentlig upphandling

Motion 1996/97:Fi95 av Johan Lönnroth m.fl. (v, s, fp, mp)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi95 av Johan Lönnroth m.fl. v, s, fp, mp med anledning av prop. 1996/97:153 Ändringar i lagen om offentlig upphandling Denna proposition är välkommen. Den kommer att underlätta för goda upphandlingar som leder till önskat resultat. Som exempel på välkomna justeringar kan nämnas att i


Utskottsberedning: -1997/98:FiU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:100 Ett nytt system för skattebetalningar, m.m.

Motion 1996/97:Sk52 av Per Rosengren m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1996/97:Sk52 av Per Rosengren m.fl. v med anledning av prop. 1996/97:100 Ett nytt system för skattebetalningar, m.m. Propositionens innehåll I propositionen föreslår regeringen bl.a. en ny lag om betalning av skatter och avgifter skattebetalningslagen. Lagen innehåller ett nytt system för redovisning


Utskottsberedning: ------1996/97:SkU23
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se