Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2004/05:331 av Hellberg, Owe (v) 8 februari 2005 bostadsanvisning via kommunala bostadsförmedlingar
Interpellationsdebatt 2000/01:362 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 24 april 2001 samråd före vräkning
Interpellationsdebatt 2000/01:378 av Patriksson, Runar (fp) 24 april 2001 överklaganderegler

med anledning av prop. 1996/97:117 Ny förmögenhetsskattelagstiftning

Motion 1996/97:Sk40 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1996/97:Sk40 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1996/97:117 Ny förmögenhetsskattelagstiftning Propositionens innehåll I propositionen föreslår regeringen att en proportionell förmögenhetsskatt även i framtiden skall tas ut på fysiska personers förmögenheter som överstiger ett fribelopp.


Utskottsberedning: --------1996/97:SkU20
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition

Motion 1996/97:Fi44 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi44 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition För Vänsterpartiet är arbete åt alla ett överordnat politiskt mål. En ökad sysselsättning och ett ökat antal arbetstimmar totalt sett är det enda hållbara medlet att på sikt få en mer


Utskottsberedning: -----------------------------------------------------------------------1996/97:AU13 1996/97:FiU20
Riksdagsbeslut (142 yrkanden): , , 71 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:147 Ändring i utlänningslagens försvarsbestämmelser

Motion 1996/97:Sf32 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1996/97:Sf32 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 1996/97:147 Ändring i utlänningslagens förvarsbestämmelser Inledning Utlänningar som söker uppehållstillstånd i Sverige bör i princip inte tas i förvar. Detta gäller i särskilt hög grad asylsökande. Den personliga rätten till frihet


Utskottsberedning: --------1996/97:SfU11
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se