Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

utbyggnaden av 3 G-nätet

Skriftlig fråga 2003/04:1243 av Hellberg, Owe (v)

den 21 maj Fråga 2003/04:1243 av Owe Hellberg v till miljöminister Lena Sommestad om utbyggnaden av 3 G-nätet Utbyggnaden av 3 G-nätet pågår för fullt och regeringens förslag om ändringar av ledningsrätten, påskyndar den utvecklingen då lagförändringen innebär rätt till tvångsåtgärder för att sätta upp master, basstationer

Inlämnad: 2004-05-21 Besvarare: Lena Sommestad (S)

regionala insatser för södra Norrlandskusten

Skriftlig fråga 2003/04:1180 av Hellberg, Owe (v)

den 7 maj Fråga 2003/04:1180 av Owe Hellberg v till statsminister Göran Persson om regionala insatser för södra Norrlandskusten I partiledardebatten i januari så utlovade statsministern särskilda regionala insatser för Norrbotten, Gotland och södra Norrlandskusten. Som företrädare för Gävleborgs län och med god inblick

Inlämnad: 2004-05-07 Besvarare: Ulrica Messing (S)

statens ansvar för kommunala lärcentrum

Skriftlig fråga 2003/04:1081 av Hellberg, Owe (v)

den 16 april Fråga 2003/04:1081 av Owe Hellberg v till utbildningsminister Thomas Östros om statens ansvar för kommunala lärcentrum De flesta kommuner i landet har varken högskola eller universitet och personer som är ortsbundna väljer då att studera på distans, på Högskolan i Gävle så många som 20 Studier visar att

Inlämnad: 2004-04-16 Besvarare: Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.