Owe Hellberg (V)

Owe Hellberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Avveckling av Bromma flygfält

Motion 2002/03:T282 av Karin Svensson Smith m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:T282 av Karin Svensson Smith m.fl. v Avveckling av Bromma flygfält Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att avveckla Bromma flygfält. Motivering Bromma flygfält bör avvecklas. Det finns en rad nackdelar med Bromma flygfält.


Utskottsberedning: 2002/03:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Utvärdering av förändringarna inom Posten

Motion 2002/03:T281 av Karin Thorborg m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:T281 av Karin Thorborg m.fl. v Utvärdering av förändringarna inom Posten 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att låta utvärdera den samhällsekonomiska lönsamheten av Postens avreglering och omorganisation. Riksdagen


Utskottsberedning: 2002/03:TU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Handikappolitiken

Motion 2002/03:So513 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:So513 av Gudrun Schyman m.fl. v Handikappolitiken 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 12 2 Förslag till riksdagsbeslut 13 3 Inledning 15 4 Arbetsskapande åtgärder 15 5 Assistansersättning och LSS, för vuxna 17 6 Bilstöd 17 7 Diskrimineringslag 19 8 Funktionshindrade barn 20


Utskottsberedning: 2002/03:AU1 2002/03:KrU1 2002/03:LU8 2002/03:SoU1 2002/03:SoU6 2003/04:KU13 2003/04:SoU2
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 17 avslag, 1 bifall,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se